Seminaras „Lietuviškų šiaudinių sodų rišimo tradicija“
Užimtumo tarnybos floristikos grupės mokinės Vasario 6 d., dalyvavo seminare „Lietuviškų šiaudinių sodų rišimo tradicija“.
Lietuviškų šiaudinių sodų rišimo tradicija 2023 m. gruodžio pradžioje įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Šiaudinis sodas įprasmina tobulo pasaulio sukūrimo idėją ir siejasi su dangaus sodu – rojumi arba dausomis. Sodas, tai į darnią visumą surišti kvadratai, simbolių kalba reiškiantys materiją, ir trikampiai, reiškiantys dvasią. Pakabintas palubėje sodas sukuria šventinę erdvę. Sakoma, kad sukdamasis sodas pripildo ją geros energijos, tvarkos ir harmonijos.
Pirmą kartą šiaudinį sodą pamačiau vaikystėje Kupiškėnų vestuvių vaidinime, kuriame dalyvavo mano močiutė. Tada dar nežinojau jo sakralumo prasmės, tačiau vėliau ėmiau pastebėti ir kitur šiaudinius sodus – liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, dailininkų paveiksluose. Besimokydama floristikos, susipažinau su šiaudinio sodo Lietuvoje istorija ir kūrimo principu. Tačiau man buvo mažai informacijos ir tada atradau Etninės kultūros centrą ir sudalyvavau tarptautinės sodų rišimo stovyklos šiaudinių sodų rišimo mokymuose “Sodo rėda”. 1917 metai yra mano kūrybinis „šiaudinis“ startas. Nuo to laiko gyvenu šiaudinių sodų pynimo gyvenimą, kiekviena diena – su rugiais, ištisus metus.
Siekdama autentikos rugius auginu, juos nupjaunu, džiovinu, sukarpau šiaudus ir vėl „sodinu“ – jau pinu dangaus sodą. Šiandien mano auginami sodai, surištos šiaudinės žvaigždės ir šiaudiniai eglutės žaisliukai yra sertifikuoti tautinio paveldo produktai.
Dėkojame seminaro lektorei Rasai Dubakienei.