Projekto pavadinimas: „Lietuvos statybos sektoriuje dirbančių darbuotojų kompetencijų ir įgūdžių, susijusių su energiškai efektyvių pastatų statyba, stiprinimas“ („BUILD UP Skills ENERGOTRAIN“).
Projekto trukmė: 30 mėnesių.
Projekto partneriai:
- Regioninis inovacijų vadybos centras
- Lietuvos statybininkų asociacija
- Nacionalinė pasyvaus namo asociacija
- Statybos produkcijos sertifikavimo centras
- Vilniaus Gedimino technikos universitetas
- Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras
- Vilniaus statybininkų rengimo centras
- Respublikinis energetikų mokymo centras.
Projekto tikslai:
Tai antroji Europos Komisijos finansuojamo projekto „BUILD UP Skills“, padedančio statybos sektoriui pasirengti energiškai efektyviai statybai, dalis. Šia iniciatyva siekiama, kad statybos sektoriuje dirbančių darbininkų kompetencija ir įgūdžiai būtų stiprinami, atsižvelgiant į keliamus reikalavimus energiškai efektyvių pastatų statybai.
Pagrindinis antrosios projekto dalies tikslas – sukurti aukšto energetinio efektyvumo namų statybai, renovacijai, eksploatavimui bei atsinaujinančių energetinių šaltinių įrengimui reikiamos kvalifikacijos įgijimo ir pripažinimo sistemą. Tai apims laisvanoriškų profesinio mokymo programų, mokytojų parengimą, mokymų išbandymą. Taip pat bus ieškoma kelių, kaip sukurti ir įteisinti atestavimo schemą.
Projektu metu bus siekiama parengti 8 mokymo programas pagal skirtingas statybos specializacijas, pilotiniuose mokymuose apmokyti 90 darbininkų ir 36 profesijos mokytojus. Tokios priemonės per metus leistų sutaupyti 39 toe energijos ir sumažintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją – 134,4 CO2e per metus.
Su „BUILD UP Skills“ projektu, renginiais, veiklomis galima susipažinti interneto svetainėjewww.energinisefektyvumas.ltir http://www.buildupskills.eu/.
Statybininkų kompetencijos bus ugdomos pameistrystės būdu
Mažai energijos naudojantys, taupūs pastatai – vienas iš būtinų šiuolaikinės statybos atributų, o energiškai efektyvių pastatų statyba reikalauja ir atnaujintų statybininkų kompetencijų. Įgyti svarbiausius naujus įgūdžius Lietuvos statybos įmonių darbininkai galės ir savo darbo vietoje – tą įgyvendinti leidžia pameistrystės mokymo forma.
Europos Komisijos finansuojamu projektu „Lietuvos statybos sektoriuje dirbančių darbuotojų kompetencijų ir įgūdžių, susijusių su energiškai efektyvių pastatų statyba, stiprinimas“ („BUILD UP Skills ENERGOTRAIN“) siekiama, kad statybos sektoriuje dirbančių darbininkų kompetencija ir įgūdžiai būtų stiprinami atsižvelgiant į keliamus reikalavimus energiškai efektyvių pastatų statybai. Projektu metu bus parengtos 8 mokymo programos pagal skirtingas statybos specializacijas, pilotiniuose mokymuose apmokyti mažiausiai 90darbininkų ir 36 profesijos mokytojai. Pilotiniai projekto mokymai profesinio mokymo centruose ir statybos įmonėse pagreitį įgis jau šį mėnesį.
Pameistrystė – dirbančių asmenų profesinis mokymas jų darbo vietoje. Mokymą vykdo įmonė kartu su mokymo įstaiga. Praktinis mokymas vyksta realioje darbo vietoje, vadovaujant kvalifikuotam asmeniui, pameistrystėje vadinamam meistru, kurio funkcijas gali atlikti patyrę įmonės darbuotojai. Mokymas vyksta pakopomis kaitaliojant darbą su mokymusi.
Profesinių įstaigų profesijos mokytojai, padedant įmonių meistrams, sudaro individualizuotus pameistrystės mokymo planus, kurie yra pritaikomi prie kiekvienos įmonės ar darbo vietos.
Tarptautinės darbo organizacijos dokumentas „Overview Of Apprenticeship Systems And Issues“ teigia, kad pameistrystė šiuo metu yra veiksmingiausias įrankis tolygiam perėjimui iš mokymosi į darbą.
Apie 70 proc. mokymo vyksta darbo vietoje, be to, mokymas pameistrystės forma dažniausiai yra individualus, tad meistro rolė yra labai svarbi – nuo jo priklauso didžioji dalis mokymo kokybės, pameistrio įgūdžių įsisavinimo greitis, sėkmingas įsitraukimas į įmonės aplinką. Ištirta, kad tose šalyse, kur meistrai turi galimybę apsimokyti, įmonės sulaukia daug geresnių pameistrystės rezultatų.
Asmenims pameistrystė naudinga tuo, kad jie mokosi bei tuo pat metu gauna atlygį už darbą, dirbdami įgyja kvalifikaciją, pasibaigus mokymui yra pajėgūs iš karto savarankiškai dirbti, o jų įgūdžiai visiškai atitinka konkrečios įmonės ir sektoriaus poreikius.
Įmonėms pameistrystė naudinga, nes tokiu būdu įmonė turi galimybę pati formuoti pameistrio įgūdžius pagal darbo vietos poreikius, darbuotojai jau besimokydami kuria pridėtinę vertę įmonei, individualus įmonės meistro dėmesys bei glaudus bendradarbiavimas su mokymo įstaiga užtikrina greitą ir sėkmingą žinių ir įgūdžių įsisavinimą.
Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centro direktorius Mindaugas Černius: „Apdailininkai, fasadų montuotojai, skardininkai, krautuvų vairuotojai, kranų operatoriai, suvirintojai, metalo apdirbimo specialistai – pagrindinės profesijų grupės, kurioms Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centre organizuojamas mokymas pameistrystės forma. Pameistrystė sudaro sąlygas įmonei geriau pažinti žmogų, jį įvertinti jau mokymosi metu. Žinoma, pagrindinis privalumas – žmogus mokosi darbo vietoje, jo darbinė patirtis formuojama būsimoje komandoje, įmonės aplinkoje“.
Projektu „BUILD UP Skills ENERGOTRAIN“ siekiama, kad statybos sektoriuje dirbančių darbininkų kompetencija ir įgūdžiai būtų stiprinami atsižvelgiant į keliamus reikalavimus energiškai efektyvių pastatų statybai.
Energiškai efektyvūs – taip apibūdinami pastatai jau dabar yra siekiamybė, kuriai svarbos suteikia ir Europos Sąjungos direktyva, nurodanti, kad nuo 2020 m. visi nauji pastatai būtų beveik nulinės energijos.
Šią iniciatyvą Lietuvoje įgyvendina Regioninis inovacijų vadybos centras, Lietuvos statybininkų asociacija, Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras, Vilniaus statybininkų rengimo centras ir Respublikinis energetikų mokymo centras.
Su „BUILD UP Skills Energotrain“ projektu, renginiais, veiklomis galima susipažinti interneto svetainėjewww.energinisefektyvumas.lt.
—
Straipsnis nebūtinai sutampa su ES nuomone. Nei ES Konkurencingumo ir inovacijų vykdomoji agentūra, nei Europos Komisija nėra atsakingos už publikacijoje pateikiamą informaciją.